Endodoncja - Aldental

Przejdź do treści
Rtg zęba przed leczeniem i komora zęba ze zlokalizowanymi ujściami kanałów
Istotną fazą leczenia endodontycznego jest biomechaniczne opracowanie systemu kanałowego. Wprowadzenie narzędzi niklowo-tytanowych i mikrosilników endodontycznych znacznie usprawniło tą fazę, czyniąc leczenie bardziej dokładnym, szybszym i mniej męczącym dla lekarza i pacjenta.
Rtg kontrolne z ćwiekami gutaperkowymi wykonywane w trakcie leczenia (stąd potrzeba dysponowania cyfrowym rtg przy fotelu). Komora zęba po maszynowym opracowaniu kanałów. Brak resztek martwej tkanki i dokładnie odkażone kanały.
Po dokładnym opracowaniu kanału kolejnym istotnym etapem leczenia endodontycznego jest szczelne wypełnienie kanału korzeniowego. Najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia pozwalają na wypełnianie metodami termoplastycznymi - tzw. trójwymiarowe wypełnienie kanału ciepłą gutaperką.
Rtg kontrolne po wypełnieniu czterech kanałów, wykonywane w trakcie leczenia. Komora zęba z wypełnionymi czterema kanałami.
Uzyskanie bardzo dobrej widoczności dzięki dużemu powiększeniu oraz podświetleniu pola operacyjnego podnosi poziom pracy endodonty i otwiera całkiem nowe okno możliwości eksploracyjnych, przyczyniając się do pełnego sukcesu terapeutycznego.

Zastosowanie mikroskopu pozwala zobaczyć więcej i dokładniej, praca jest precyzyjna, co wpływa na jakość i estetykę wykonania zabiegów stomatologicznych.

Mikroskop zabiegowy jest szczególnie przydatnym urządzeniem w leczeniu endodontycznym trudnych przypadków, ponieważ gwarantuje doskonałą widoczność podczas leczenia kanałowego, pozwala na lokalizacje wąskich kanałów, usuwanie złamanych narzędzi, pokonywanie niedrożności w kanałach korzeniowych, zamykanie perforacji powstałych podczas poprzednich prób leczenia kanałowego.

Mikroskop uwidacznia szczegóły niewidoczne dla nieuzbrojonego wzroku, poprawia zdecydowanie dokładność pracy i ułatwia skoncentrowanie się na zabiegu. Efektem są lepsze wyniki leczenia, które zwłaszcza przy tak trudnych zabiegach, jak leczenie kanałowe zwiększają szanse na sukces nawet do 97%.

Maszynowe opracowanie kanałów i wypełnianie płynną gutaperką staje się standardem w USA i krajach Europy Zachodniej oraz Skandynawii. W Polsce jest to rozwijająca się dziedzina, oferowana tylko w bardzo nowoczesnych praktykach. Obszerna dokumentacja w piśmiennictwie potwierdza przewagę tej metody nad metodą ręczną (tradycyjną) - najpopularniejszą w Polsce. Jest szybsza i bardziej dokładna, a przez to lepsza dla pacjentów.

Wskazówki dla pacjentów (co warto wiedzieć):

  • Leczenie endodontyczne (kanałowe) nie jest procedurą szybką. Pomimo wprowadzenia nowych metod leczenia wciąż jest ono czasochłonne. Należy o tym pamiętać lecząc zęby kanałowo w różnych gabinetach. Krótki czas wizyty może sugerować niedokładne usunięcie martwej tkanki, niepełne oczyszczenie i odkażenie systemu kanałów lub nawet, w skrajnych przypadkach, wykonanie tylko procedury uśmiercającej ząb bez usuwania martwej tkanki i bytujących w niej bakterii. Wszystkie te sytuacje prowadzą do dalszego rozwijania się stanu zapalnego (często w pierwszym okresie bezobjawowo) i dużego ryzyka utraty zęba w przyszłości.
  • Przebieg leczenia kanałowego i stan po jego zakończeniu zawsze kontrolowany jest na zdjęciach rtg. Brak wykonania zdjęcia po leczeniu powinien zaalarmować, gdyż nie zweryfikowano jakości wykonania zabiegu.
  • Wysokiej jakości leczenie endodontyczne nie jest zabiegiem tanim. Związane jest to z użyciem drogich, delikatnych i jednorazowych narzędzi, dużą ilością czasu i umiejętnościami zdobytymi podczas specjalistycznych kursów. Trudne przypadki powtórnego leczenia endodontycznego i naprawiania błędów poprzedniego leczenia z wykorzystaniem mikroskopu także nie są bez znaczenia dla końcowej wyceny leczenia.

Design and implementation by

© 2019 ALDENTAL - CENTRUM STOMATOLOGII.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
ALDENTAL - CENTRUM STOMATOLOGII
ul. Kaszubska 5, Częstochowa, Polska
Wróć do spisu treści