oferta gabinetu stomatologicznego
Stomatologia estetyczna

Profilaktyka

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się zapobieganiem chorobom jamy ustnej. Uczymy pacjentów jak prawidłowo dbać o higienę zębów i dziąseł oraz jakich szczoteczek, nici, płynów do płukania i past używać.

Ponadto w naszym gabinecie wykonujemy następujace zabiegi:

Skaling - czyli profesjonalne czyszczenie zębów przy pomocy skalera ultradźwiękowego w celu usunięcia kamienia nazębnego. Kamień pojawia się na zębach w wieku lat kilku lub kilkunastu i tworzy się w ciągu całego życia. Długo nie usuwany może być następstwem chorób przyzębia a nawet przyczyną utraty zębów.

Piaskowanie - zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego (pozostałego po skalingu) z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).

Po wykonaniu obu tych zabiegów higienistka lub lekarz polerują zęby szczoteczką z pastą a następnie gumeczką.

Ważna jest także profilaktyka przeciw próchnicowa - lakowanie zębów i fluoryzacja.

Lakowanie - zabieg profilaktyczny wykonywany w zdrowych zębach stałych i mlecznych. Polega na pokryciu uszczelniaczem (lakiem) bruzd, szczelin i zagłębień w zębach, zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Najbardziej narażone na rozwój próchnicy są pierwsze, stałe zęby trzonowe - "szóstki" i mleczne trzonowce i one powinny być lakowane w pierwszej kolejności.

Lakujemy tylko całkowicie zdrowe zęby. W zębach objętych próchnicą początkową wykonuje się zabieg poszerzonego lakowania.

Fluoryzacja - przez niektórych nazywana lakierowaniem zębów za pomocą lakieru fluorowego to profilaktyczne działanie, które wzmacnia szkliwo i zwiększa jego odporność na próchnicę. Ważne jednak, aby zabieg ten został przeprowadzony przez specjalistę gdyż fluor użyty niewłaściwie lub w nadmiarze szkodzi. Dzięki fluoryzacji fluor dłużej utrzymuje się na zębach niż podczas tradycyjnego mycia zębów, nałożony na zęby w postaci lakieru zasycha i utrzymuje się przez kilka do kilkunastu godzin co wzmacnia jego działanie.
(c) 2007 Aldental. Wszystkie prawa zastrzeżone. Mapa strony. spacerWykonanie Internet Plus s.c.